Faerské ostrovy – neznámá perla severské divočiny v Evropě

24. 9. 2020
Faerské ostrovy

‘Góðan dag’ Vítejte na Faerských ostrovech

Když jsem poprvé viděl fotky z Faerský ostrovů, říkal jsem si, že taková krajina snad nemůže ani existovat. Jezero na hraně útesu a pod ním bouřící oceán, vesnička s vodopádem padajícím z útesu do oceánu. Ale všechno toto a mnohem víc na Faerských ostrovech najdete, proto je taky časopis National Geographic vyhodnotil jako nejkrásnější sousotroví na světě. Kdybyste je hledali na mapě, tak jsou na půli cesty mezi Norskem a Islandem.

Ostrovy jsou velmi členité, hory tam dosahují přes 800 metrů, takže o dechberoucí výhledy není nouze. Přírodu navíc pěkně doplňují vesničky s pestrobarevnými domky a všudypřítomné ovce.

Další zážitek na Faerských ostrovech je let helikoptérou, ten je tam levnější než taxi! Je to kvůli dopravní dostupnosti odlehlých ostrovů, lety dotuje vláda. Ale i turisté mají možnost se proletět. My jsme takhle letěli na ostrov Mykines, kde hnízdí Papuchálci.

Horší je to s počasím. I v létě fouká studený vítr, dost prší a ostrovy bývají zahalené v nízkých mracích. Slunce tam moc neuvidíte. Ale na focení přes den je to tak lepší. Zatažená obloha, kterou občas pronikne pár paprsků, dokáže vykouzlit mnohem působivější atmosféru.

Z předchozích odstavců se může zdát, že Faerské ostrovy jsou přeplněné turisty, ale je to přesně naopak. Zatím tam s turisty moc nepočítají, Faery turisté teprve objevují. Jestli o Faerách uvažujete, jeďte tam co nejdřív, než se z nich stane druhý Island. Což se bohužel stane nejspíš už brzo. Na Faerských ostrovech (konkrétně ostrově Kalsoy) se natáčel nový James Bond (No Time to Die).